Lukarny i okna połaciowe

Chroń swoje mieszkanie przed upałem.

Letni skwar bywa uciążliwym dodatkiem do wspaniałej letniej pogody i zwłaszcza we własnym domu chcemy się od niego odizolować. Standardowe rozwiązania stosowane w tym celu, czyli markizy, rolety, żaluzje fasadowe pomagają nam się uporać przed przegrzewaniem, ale mają też sporo wad.

Okno połaciowe z roletą wewnętrzną (niska ochrona przed przegrzewaniem).

Ograniczają nam dopływ naturalnego światła do wnętrza pomieszczenia i mają niską skuteczność. Ostatnio bardzo popularne markizy zewnętrzne, działają nieznacznie lepiej, ponieważ absorbują one promienie słonecznie i nie pozwalają im nagrzewać wnętrza.

Najbardziej narażone na przegrzewanie są poddasza domów, które są najczęściej wyposażone w doświetlające pomieszczenie “klasyczne” okna, zamontowane w nadbudówce zwanej lukarną, albo też specjalne, montowane bezpośrednio w połaci dachowej okna połaciowe.

Typowa lukarna o dużym przeszkleniu (zdjęcie z archiwum Muratora)

Montaż elementów osłaniających w lukarnie może być kłopotliwy, ponieważ okna tam montowane mogą mieć niestandardowy kształt, natomiast okna połaciowe zwykle montowane są w spadzistych dachach.

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów trwale związanych z szybą, dzięki którym nie potrzeba dodawać żadnych dodatkowych elementów do okna i dzięki którym normalna eksploatacja okna pozostaje bez zmian.

Lukarny na zabytkowej kamienicy, po założeniu folii przeciwsłonecznej Silver 40 Duo Premium. Wnętrze poddasza jest chronione przed upałem.

Takim, kompletnie “bezobsługowym” rozwiązaniem jest montaż przeciwsłonecznej zewnętrznej folii okiennej. Folia jest zakładana na zewnątrz okna, zatrzymuje ciepło, zanim dotrze ono do wewnątrz pomieszczenia i utrzymuje we wnętrzu miły chłód.

Skuteczność folii jest bardzo wysoka, możemy założyć folię, która zatrzymuje ponad 70% padającego na nią promieniowania słonecznego, a jednocześnie zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczenia. Pod tym względem folia przeciwsłoneczna jest najlepszym rozwiązaniem, inne rozwiązania nie mają takiej skuteczności, chyba, że odbywać się to będzie na zasadzie całkowitego odcięcia światła (np.roleta).

Okno połaciowe z założoną folią przeciwsłoneczną Neutral 40 Duo Premium. Dobra ochrona przed przegrzewaniem i duże naświetlenie pomieszczenia.

Na okno można założyć:

Pierwsza z folii jest folią lustrzaną, która odbija znaczną ilość padającego na nią promieniowania słonecznego. Cały proces odbywa się zanim ciepło przedostanie się do wnętrza, w wyniku czego otrzymujemy system działający z dużą skutecznością.

Folia przeciwsłoneczna zewnętrzna Neutral 40 Duo Premium – Lite Solar.

Druga folia jest praktycznie niewidoczna po montażu, zakłada się ją również od zewnętrznej strony szyby. Jej wielką zaletą jest fakt, że przepuszcza dużo światła a zatrzymuje ciepło i pozwala na dobre oświetlenie pomieszczenia.

Obie folie przeciwsłoneczne wyposażone są w specjalną powłokę, która zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi.

Każda z tych folii okiennych zawiera filtr UV, dlatego kolory ścian i wyposażenia wewnątrz pomieszczenia są chronione przed płowieniem pod wpływem promieniowania nadfioletowego. Folie usuwają 99% szkodliwego promieniowania UV.

Folia przeciwsłoneczna zewnętrzna Silver 40 Duo Premium – Lite Solar.

Fole przeciwsłoneczne zewnętrzne można założyć na każdego typu okno dachowe:

 • typowe okna połaciowe
 • okna dachowe typu Velux
 • okna dachowe typu FAKRO
 • okna do poddaszy użytkowych
 • każdego typu okna w lukarnach

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem folii na okna dachowe lub potrzebujesz więcej informacji o foliach przeciwsłonecznych na skontaktuj się z nam:

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay